kultura i rozrywka

Zabrze – kultura i rozrywka

Sport

Klub piłkarski Górnik Zabrze – to jeden z towarów eksportowych Zabrza. Wizyta na jednym z najbardziej rozpoznawalnych stadionów jest nie do przecenienia. Drużyna Górnika, nazywana także Trójkolorowymi lub KSG, to uznana marka i legenda polskiego sportu. W klasyfikacji medalowej Mistrzostw Polski w piłce nożnej mężczyzn zajmuje 2. miejsce. 14 razy zdobyła tytuł mistrza Polski, 4 razy uplasowała się na pozycji wicemistrza.

Jednak sukcesy drużyny nie ograniczają się tylko do rodzimej ligi, a zespół ma nadzwyczaj bogatą i barwną historię. Górnicy grali w finale Pucharu Zdobywców Pucharów, w sezonie 1969/70 mierząc się z Manchestrem City. W roku 1968 Trójkolorowi w ćwierćfinale Pucharu Europy Mistrzów Klubowych konkurowali ze słynnym Manchesterem United. Mimo niekorzystnych rezultatów, były to niewątpliwie jedne z największych sukcesów ówczesnej polskiej piłki nożnej.

Ciekawe miejsca

Do ciekawych miejsc zaliczyć można Muzeum Miejskie w Zabrzu, założone w 1935 roku. Podzielone jest na pięć działów: Kultury, Plastyki Nieprofesjonalnej, Sztuki, Historii oraz Dokumentacji, Oświaty i Promocji. Ekspozycja obejmuje zbiory powiązane z historią i kulturą regionu.

Kolejną instytucją zdecydowanie kojarzącą się z miastem jest Muzeum Górnictwa Węglowego, utworzone w 1981 roku. W jego skład wchodzą dwie marki: Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza. Łącznie MGW posiada cztery zespoły obiektów górniczych, w których prowadzi działalność edukacyjną, rozrywkową i muzealną.

Pomysł na spędzenie czasu

Oprócz atrakcji piłkarskich i tych związanych z przemysłem górniczym, miasto oferuje szeroką ofertę rozrywkową. Jakie sposoby na rozrywkę, oprócz już wspominanych, oferuje Zabrze? Kino to jedna z dostępnych opcji. Dwie duże sieci oraz najstarsze kino na Śląsku dają możliwość zapoznania się ze światowymi premierami. Kluby muzyczne to rozrywka dla wszystkich ceniących taniec przy dobrej muzyce, zaś zwolenników widowisk zaprasza Teatr Nowy im. Gustawa Morcinka, prezentujący repertuar głównie dramatyczny.

To jednak nie wszystkie atrakcje w mieście. Duża liczba kawiarni i restauracji stanowi atrakcyjną alternatywę na spokojny wieczór. Mieszkańcy Zabrza mają także możliwość spędzenia czasu w miejscach takich jak biblioteka, dwa baseny czy w jednym z dziewięciu parków.

Szlaki turystyczne to z kolei atrakcje w okolicy miasta. Przez Zabrze przebiega sześć szlaków, a cztery z nich są oznakowane: Szlak Husarii Polskiej, Szlak Obrońców Polskiej Granicy, Szlak Okrężny Wokół Gliwic oraz Szlak im. Zygmunta Kleszczyńskiego, nazwanego dla uczczenia założyciela Oddziału PTTK w Bytomiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *