kariera zawodowa

Miasto Zabrze – kariera zawodowa

Warto znać lokalny rynek pracy i jego elementy, Zabrze bowiem posiada swoją specyfikę. W zaznajomieniu się z ofertą zabrzańskich pracodawców pomocny jest Powiatowy Urząd Pracy. Na swojej stronie internetowej udostępnia on wyniki badań, dzięki którym każdy zainteresowany może dowiedzieć się, jakie zawody na terenie powiatu charakteryzują się nadwyżką chętnych do pracy oraz przedstawicieli, których zawodów najbardziej brakuje. Rezultaty badań publikowane są corocznie od 2006 roku na stronie internetowej zabrzańskiego urzędu pracy.   

Sytuacja na rynku pracy

Na początku roku 2018 stopa bezrobocia w Zabrzu wynosiła 7,1%, na koniec roku zmalała zaś do 5,7%. Pierwszy miesiąc 2019 roku to z kolei wzrost do poziomu 6%. Ważnym ułatwianiem w analizowaniu informacji na temat lokalnego rynku pracy jest zakwalifikowanie bezrobotnych pod kątem wykonywanych do tej pory zawodów. Dzięki temu wiemy, że największą grupę wśród zarejestrowanych w zabrzańskim Powiatowym Urzędzie Pracy stanowili sprzedawcy sklepowi i ekspedienci (12% ogółu). Na kolejnych miejscach znajdowały się osoby zajmujące się sprzątaniem, robotnicy pozabudowlani, robotnicy budownictwa ogólnego, gospodarze budynków, pracownicy biurowi czy ślusarze i magazynierzy.

Przyszłościowe zawody

Opracowanie stworzone na potrzeby Powiatowego Urzędu Pracy w Zabrzu pod nazwą „Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych za rok 2017” jest ostatnim, prezentowanym na stronie internetowej. Opisuje ono regionalny rynek pracy i dynamikę zmian.

Z analizy zamieszczonych informacji wynika, że sytuacja na rynku pracy w regionie jest zatem podobna do tej w skali kraju. Oczywiście region ma swoją specyfikę (nagromadzenie przemysłu wydobywczego), lecz kierunki rozwoju są podobne. Nie jest tajemnicą, że dobrze płatne zawody w Polsce to eksperci, nie tylko z sektora IT. Co zatem oferuje specjalistom, na przykład w obszarze ochrony zdrowia, Zabrze? Szpital będzie miejscem, w którym w najbliższych latach na pewno nie zabraknie pracy. Dotyczy to pracowników każdego szczebla, od pielęgniarek, przez techników, aż po lekarzy. Jest to o tyle ważne, że na terenie miasta znajduje się pięć szpitali publicznych i jeden niepubliczny.

Z kolei kariera zawodowa w branży informatycznej to nie tylko stanowiska analityków systemów komputerowych, ale także specjalistów do spraw sprzedaży technologii teleinformatycznych. Zawody przyszłości na terenie powiatu to również mechanicy rowerowi, krupierzy, sortowacze odpadów, elektrycy czy lektorzy języków obcych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *