Śląskie mój region

Śląskie – mój region

Województwo śląskie jest najgęściej zaludnionym obszarem Polski, co jest jednym z czynników wpływających na uznanie go za najbardziej zurbanizowany region kraju. Zamieszkiwane jest przez około 4,5 miliona ludzi, a gęstość zaludnienia przekracza 372 osoby/km2. Stolicą Śląska są Katowice, zasiedlane przez prawie 300 tysięcy mieszkańców. Daje im to 11. miejsce w Polsce pod względem liczby ludności.

Podstawowe informacje

Województwo śląskie powołano po raz pierwszy w II Rzeczypospolitej. Na początku II wojny światowej okupant utworzył prowincję śląską z siedzibą we Wrocławiu, z Katowic robiąc jedynie okręg rejencyjny – obszar administracyjny podległy niemieckiemu rządowi. Od 1945 roku istniało zaś województwo śląsko-dąbrowskie, którego teren jeszcze kilka razy ulegał zmianom terytorialnym i nazewniczym. Obecny kształt województwa śląskiego wykrystalizował się na skutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku.

Lokalny rynek pracy w 2017 roku odpowiadał za wytworzenie około 12,4% PKB kraju, co daje kwotę 229 miliardów złotych. Produkcja sprzedana przemysłu stanowiła zaś 16,7% produkcji krajowej, co nie powinno dziwić, gdyż dwie główne gałęzie gospodarki występujące na obszarze Śląska to przemysł i usługi – w pierwszej pracuje prawie 30% osób. Najmniej pracowników, około 1,2% zatrudnionych jest w działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją. Regionalna branża rekreacyjno-turystyczna nie zatrudnia wielu ludzi, rozwija się jednak prężnie – Śląsk jest jednym z najciekawszych turystycznie obszarów w Polsce.

Ciekawe miejsca na Śląsku

Życie mieszkańców to oczywiście nie tylko praca. Śląskie to także niezliczone atrakcje turystyczne i rozrywka. Atrakcje w okolicy Zabrza, Żor czy Katowic obejmują szereg instytucji kultury (muzea, teatry, galerie) i sportu. Będąc na przykład w Zabrzu, nie można pominąć odwiedzenia stadionu Górnika, który po remoncie w pełni odzyskać ma dawny blask.

Hobby i rozrywka w Katowicach to z kolei temat rzeka. Wśród wielu możliwości spędzenia czasu pozytywnie wyróżnia się Muzeum Śląskie, prezentujące między innymi stałą wystawę pod nazwą „Światło Historii”. Na jednym z najniższych poziomów zgromadzono interaktywne eksponaty i realistyczne pomieszczenia, nierozerwalnie kojarzące się ze Śląskiem.

Atrakcje Tarnowskich Gór, położonych na północ od Zabrza, to choćby zabytkowa kopalnia srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga, pierwszy obiekt województwa śląskiego wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Sztolni obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest spływ łodzią podziemnym kanałem. Przeciskanie się wąskimi korytarzami, gdzieniegdzie nieoświetlonymi, pozostawia niezapomniane wrażenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *