Śląskie mój region

Śląskie – mój region

Województwo śląskie jest najgęściej zaludnionym obszarem Polski, co jest jednym z czynników wpływających na uznanie go za najbardziej zurbanizowany region kraju. Zamieszkiwane jest przez około 4,5 miliona ludzi, a gęstość zaludnienia przekracza 372 osoby/km2. Stolicą Śląska są Katowice, zasiedlane przez prawie 300 tysięcy mieszkańców. Daje im to 11. miejsce w Polsce pod względem liczby ludności.

Podstawowe informacje

Województwo śląskie powołano po raz pierwszy w II Rzeczypospolitej. Na początku II wojny światowej okupant utworzył prowincję śląską z siedzibą we Wrocławiu, z Katowic robiąc jedynie okręg rejencyjny – obszar administracyjny podległy niemieckiemu rządowi. Od 1945 roku istniało zaś województwo śląsko-dąbrowskie, którego teren jeszcze kilka razy ulegał zmianom terytorialnym i nazewniczym. Obecny kształt województwa śląskiego wykrystalizował się na skutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku.

Lokalny rynek pracy w 2017 roku odpowiadał za wytworzenie około 12,4% PKB kraju, co daje kwotę 229 miliardów złotych. Produkcja sprzedana przemysłu stanowiła zaś 16,7% produkcji krajowej, co nie powinno dziwić, gdyż dwie główne gałęzie gospodarki występujące na obszarze Śląska to przemysł i usługi – w pierwszej pracuje prawie 30% osób. Najmniej pracowników, około 1,2% zatrudnionych jest w działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją. Regionalna branża rekreacyjno-turystyczna nie zatrudnia wielu ludzi, rozwija się jednak prężnie – Śląsk jest jednym z najciekawszych turystycznie obszarów w Polsce.

Ciekawe miejsca na Śląsku

Życie mieszkańców to oczywiście nie tylko praca. Śląskie to także niezliczone atrakcje turystyczne i rozrywka. Atrakcje w okolicy Zabrza, Żor czy Katowic obejmują szereg instytucji kultury (muzea, teatry, galerie) i sportu. Będąc na przykład w Zabrzu, nie można pominąć odwiedzenia stadionu Górnika, który po remoncie w pełni odzyskać ma dawny blask.

Hobby i rozrywka w Katowicach to z kolei temat rzeka. Wśród wielu możliwości spędzenia czasu pozytywnie wyróżnia się Muzeum Śląskie, prezentujące między innymi stałą wystawę pod nazwą „Światło Historii”. Na jednym z najniższych poziomów zgromadzono interaktywne eksponaty i realistyczne pomieszczenia, nierozerwalnie kojarzące się ze Śląskiem.

Atrakcje Tarnowskich Gór, położonych na północ od Zabrza, to choćby zabytkowa kopalnia srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga, pierwszy obiekt województwa śląskiego wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Sztolni obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest spływ łodzią podziemnym kanałem. Przeciskanie się wąskimi korytarzami, gdzieniegdzie nieoświetlonymi, pozostawia niezapomniane wrażenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *